Menüler

İletişim Bilgilerimiz

    0 505 728 61 55

   bilgi@sekteor.net

Bazı Seo Terimleri

Bazı Seo Terimleri

İlk olarak yazımın anlatım dilini basite indirgeyeceğim, tüm terimleri bütün detayları ile açıklayacağım. Sıkça duyduğunuz bir kaç terim ve açıklamasından bahsedelim.

SEO : Arama Motoru Optimizasyonu sözlüğünün İngilizce karşılığı ve kısaltmasıdır.

PR : PageRank kelimesinin kısaltmasıdır.

PageRank : Google'ın sayfa sıralama sisteminde kullandığı bir teknolojidir. Bu mantığa göre '' Bir webmaster bir siteye link verdi ise o site muhakkak güzeldir.Güzel olmayan bir siteye niye insanlar link versin ki '' Bu mantığa göre Google'ın sitelere verdiği değere PageRank denir.

Page Rank Güncellemesi : Google her 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini günceller,buna PageRank güncellemesi denir.

Backlink : Bir siteden kendi sitenize aldığınız linke backlink denir.

Meta-Tag : Siteyi Google vb. arama motorlarına tanıtıcı koddur.Detayları makalelerimde okuyabilirsiniz.

Sandbox : Sıkça duyduğunuz bu kelime, PageRank arttırmak amacı ile girilen link değişimlerinin abartılması sonucu, Google'ın siteye verdiği cezadır. Aynı zamanda SPAM adı verilen farklı teknikler kullanan kimselere Google tarafından verilen geçici cezalardır. Bu ceza sonucu kimsenin Google'dan en çok hit aldığı kelimede büyük zarara uğraması muhtemeldir. Kişi bu kelime öbeğinde ilk sayfa çıkıyorsa bir anda 10. sayfaya düşebilir.

Google Ban : Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi, kural ihlali yapan webmasterın indexlerinin tamamen silinmesi olayıdır.Google da hiçbir sayfanız kalmaz.

DMOZ : Dünyanın en büyük dizinidir. PageRank değeri 8 olduğu için ve Google anormal derecede önemsediği için herkes oraya eklenmek ister. Ancak DMOZ sadece kaliteli siteleri listeler.