Menüler

İletişim Bilgilerimiz

    0 505 728 61 55

   bilgi@sekteor.net

Windows ve Linux Arasındaki Fark

Windows ve Linux Arasındaki Fark

Web sitesi için bir sunucu arayanlar, Linux ve Windows arasındaki farkı da merak ediyorlardır. İkisi arasındaki seçim, özellikle web sunucusu dünyasına yeni girenler için zorlu olabilir.

Pes etmeniz için çok erken! Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna bir de beraber karar verelim. Öncelikle Linux ve Windows Sunucuları hakkında yanlış bilinenler üzerinde konuşalım. 

Windows işletim sistemi, Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Linux ise; açık kaynaklı bir platformdur ve bu yüzden ücretsizdir. Genellikle; bu durumun toplam harcamanız üzerinde bir etkisi yoktur, tabi eğer kendi sunucunuzu kurmak istemiyorsanız… Aslına bakarsanız, Windows kullanarak hazırlayacağınız bir hosting planı, Linux’ tan ucuza gelebilir. Ayrıca; işletim sistemi olarak Windows kullanmanız, websiteniz için de Windows kullanmanızı gerektirmez. Bir web sitesini barındırmak için hem Linux’ un hem de Windows’ un belirli avantajları vardır. Çoğu web sitesi, iki platformda da düzgün bir şekilde çalışabilir. 

Bazı durumlarda; Linux, bazı durumlarda ise; Windows daha iyi bir seçim olabilir. Eğer web sitenizde Dreamweaver, .NET, Windows Streaming Media, MSSQL ya da ASP gibi programlar kullanacaksanız, Windows’ u tercih etmelisiniz. Tabi eğer sizin için önemli olan hızsa; Linux’ u tercih etmelisiniz. İki platformun avantajları olduğu gibi bir takım dezavantajları da vardır. Destek konusundaki sıkıntının yanısıra, Linux’ un kullanıcı dostu olduğunu da pek söyleyemeyiz. Linux için olan destek programları, Windows için olanlara göre sayıca azdır ve pahalıdır. Hız açısından bakarsak, Microsoft kendi ürünleri söz konusu olduğunda her şey dahil paket fikrini benimsediğinden, Windows, Linux’ a göre yavaş kalır. Windows ve Linux arasında karar verirken, seçiminizi tamamıyla ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapmalısınız. Bir Hosting Platformunda nelerin sizin için önemli olduğuna karar vermeniz, hangi platformu seçeceğinizi belirler. İyi şanslar!