Menüler

İletişim Bilgilerimiz

    0 505 728 61 55

   bilgi@sekteor.net

Linux Web Hosting Nedir ?

Linux Web Hosting Nedir ?

Linux web hosting; hosting hizmeti vermesi amacı ile kullanılan sunucularda Unix işletim sistemi alt yapısı ile kurulan ve Unix sistem kodlarını kullanarak çalışan bir web sitesi barındırma sistemidir.

Linux hosting platformu uzun bir süredir profesyonel ve ileri düzeyde kullanıcılar için yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunmaktadır. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilmensin en büyük nedeni güvenli olması ve olası hacking saldırıları karşında daha sağlam bir savunmaya sahip olmasıdır. Linux alt yapısı ile çalışan bir serverda sistem güncellemeleri olduğunda kullanılan makineleri reboot yapmak gerekmez ve uptime oranı oldukça yüksektir. 

Bunun yanı sıra diğer sistemlere göre daha ucuz ve performans bakımından daha verimli olması Linux hosting anlayışının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Linux web hosting PHP destekli olması ile birlikte Joomla, WordPress ve Smf gibi açık kaynak içerik ve forum sistemlerine kurmaya uygun bir alt yapıya sahiptir. MySQL ve PHP uygulamalarını sorusuz ve tam performans ile çalıştırabilir. Günümüzde PHP ile yapılan sitelerin ASP ye göre daha yaygın olması sebebiyle Linux hosting sistemi Windows hosting sisteminden daha çok tercih edilmektedir. Linux web hosting hizmeti için kullanılabilen birçok kontrol panelleri bulunmaktadır. 

Yaygın olarak kullanılan paneller; ISPConfig, cPanel, Plesk, DirectAdmin, olarak örneklendirilebilir. Kontrol panelleri ikiye ayrılır; PostreSQL ve MySQL. MySQL, altı milyondan fazla sistemde yüklü bulunan çoklu iş parçacıklı (multi-threaded), çok kullanıcılı (multi-user), hızlı ve sağlam (robust) bir veritabanı yönetim sistemidir. PostgreSQL ise yeni-nesil VTYS araştırma prototipi olan POSTGRES veritabanı yönetim sisteminin geliştirilmesidir. POSTGRES’in zengin veri tiplerini ve güçlü veri modelini tutarken, SQL’in geliştirilmiş alt kümesi olan PostQuel dilini kullanır. PostgreSQL ücretsizdir ve kaynak kodu açık dağıtılır. Bir web hosting hizmetinden faydalanırken panel kullanımı, kullanıcının bilgi ve isteği doğrultusunda tercih edeceği bir hizmettir. Her ne kadar birçok hizmeti ve olanağı kolaylıkla kullanıcıya sunsa da Linux hosting de tam anlamı ile kusursuz değildir. Linux sistemlerinde çalışan birkaç ASP hosting sunucusu geliştirildiyse de Windows’taki kadar verim almak mümkün olamamıştır.

Microsoft’ un son teknolojisi ile geliştirdiği ASP.NET programlama çatısı halen Windows kullanan bir sunucu üzerinde yapılandırılmak zorundadır; kısacası platform bağımsız değildir. Gelecek yıllarda ASP.NET in ASP’ nin önüne geçeceğini ve yaygınlaşacağını düşünecek olursak; Linux hosting kavramı bir adım geride kalacak ve her ne kadar pahalıya patlasa da Windows hosting kavramı yayılacak gibi duruyor. Bu bir dezavantaj gibi görünse da kullanıcının aslında hangi alanda çalıştığı ve nasıl bir hizmetten faydalanacağı önemlidir. Örneğin; günümüzde çok yaygın olan WordPress portalını kullanacak olan bir bloggerın ASP kullanma imkânı olmadığından PHP’ yit seçecektir. 

Bu durumda da Linux hosting’den faydalanması hem daha ucuz hem de daha verimli olacaktır. Öte yandan Linux’un sunduğu dağıtımların açık kaynak kodlu ve bedava olması birçok web developer’in Linux hosting hizmetini kullanmalarına neden olmaktadır. Bu avantaj sayesinde geliştirme yapmak isteyen bir web developer daha esnek ve rahat çalışabilme imkânı bulacaktır. Yani kısacası kullanıcının neyi, nasıl ve ne şekilde yapacağı; hangi hizmetlerden yararlanacağı, hangi alanda faaliyet gösterdiği dezavantajları avantaja çevirme açısından önem taşır. 

Kısacası özetler ve bir kez daha toparlarsak Linux Web Hosting; Dreamweaver, Frontpage, PHP, MySQL, Cgi ve Perl gibi uygulamaları destekleyen web hosting türüdür. Unix hosting, Php ile not defterinden alışveriş sitesine kadar birçok uygulama yapıp kullanmamıza olanak sağlar. Php ücretsiz ve gelişmeye açık bir dildir. Unix hosting uzun geçmişi, yüksek performansı, güvenirliliği ve ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaktadır. Kullanacağınız işletim sistemi kullanacağınız kod sistemi ile birebir ilişkilidir. 

Örnek vermek gerekir ise Linux sunucu da php kod sistemi herhangi bir ekstra program kullanılmadan sorunsuz şekilde çalıştırılır. Bunun yanında htm, html, xhtml, xml kod sistemleri de Linux sunucuda çalıştırılabilir. Genel olarak birçok kullanıcının kullanabileceği hizmetler sunar, farklı alanlarda ve farklı amaçlar için her türlü kullanımı istenilenin doğrultusunda karşılamaya yetecek bir alt yapı ve kapasiteye sahiptir.